co se mi líbí na linuxu – uživatelský pohled

po přečtení velké části diskusních příspěvků na živě.cz – linuxzblizka.blog.zive.cz mě napadlo sepsat těch pár drobností, které se mi na linuxu líbí.

bude zde spíše řeč o konkrétní distribuci, grafickém prostředí a akcelerátoru, tedy ubuntu, gnome a compizu. pro zkratku toto všechno nazývejme „linux“ 😉

linux je sexy

jde o uživatelský pohled, tedy o přidanou hodnotu systému pro mé fungování na něm, ať se jedná o sebevětší drobnosti.

1. práce s okny

v systému, ať již se jmenuje windows nebo linux pracujeme s okny. práce s okny by měla být intuitivní, přehledná, příjemná a měla by usnadňovat v práci/činnost, kterou v systému provádíme.

v linuxu se mi např. líbí, že když podržím (levý) ALT, mohu uchopit okno kdekoliv a posunovat (levým myšítkem). praktické a návykové. líbí se mi rovněž použití ALTu a prostředního tlačítka pro změnu velikosti okna. rychlé.

líbí se mi, že okna při přesouvání vlají, přijde mi to blíže realitě, než statické okno – zkuste vzít papír, noviny nebo tričko a pohybovat s ním po místnosti. líbí se mi, že mohu obrazovku zvětšovat pomocí klávesy s logem okna za současného použití kolečka myši. líbí se mi 3D efekty compizu, jako je otáčení krychlí, přepínání oken v kruhu, exposé/scale – náhledy všech oken všech ploch nebo plochy jedné, líbí se mi efekty minimalizaci, maximalizace, otevírání či zavírání oken. líbí se mi rychlé screenshotování compizem. efekty nejsou totiž pouze pěkné, jsou především praktické.

2. virtuální plochy

líbí se mi práce na čtyřech plochách. na první ploše mám prohlížeče internetu, prohlížeč složek nautilus a některé další aplikace. na dvojce jsou komunikační programy thunderbird a esmska. trojka bývá obvykle volná a připravená uspokojit rychlý požadavek pro fungování bez okolí a bez nutnosti minimalizovat všechny aplikace na plochu (tlačítko zobrazit plochu nepoužívám od přechodu na linux). spouštím na ní např. i víceokenní gimp. na čtvrté ploše pak hraje nějaký ten hudební přehrávač, ačkoliv dobře nastavené audacious může běžet minimalizované na kterékoliv ploše.

audacious

3. logika grafického prostředí

líbí se mi, že mám v gnome vytvořit složku jako první možnost v nabídce pravého tlačítka. líbí se mi adresář šablony, do kterého když vložím textový soubor, dokument office či jakýkoliv jiný, bude od té doby sloužit v kontextové nabídce pravého myšítka jako základ pro vytváření nových souborů stejného typu a nastavení. líbí se mi, že se nastavení ukládají hned a hned vidím změny, neusím klikat na OK nebo použít, není-li to nezbytně nutné.

vytvořit složku

4. instalace programů

líbí se mi způsob instalace programů, kdy spustím synaptic nebo softwarové centrum ubuntu a zadám název programu, který se mi automaticky stáhne a nainstaluje jeho nejnovější verze. líbí se mi, že všechny programy nainstalované z repozitářů se automaticky aktualizují a já mám vždy jejich nejnovější verzi. líbí se mi, že jsou programy svobodné. líbí se mi, že mě instalace programů neobtěžují spoustou zbytečných dotazů. líbí se mi, že většina programů je zdarma. líbí se mi, že při instalaci instaluji program a pouze ten, bez žádných nechtěných přídavků.

centrum softwaru ubuntu

5. vybavenost distribucí

líbí se mi, že většina linuxových distribucí přichází téměř s plnou softwarovou podporou snad všech činností, které člověk na počítači provádí.

6. schopnosti souborového systému

líbí se mi, že hudební či jiný soubor mohu během přehrávání přejmenovat nebo přesunout, ba dokonce smazat. líbí se mi, že mohu přehrávat stahované video či hudební soubor. líbí se mi spousta dalších věcí, které souborový systém ext4 nabízí a těším se na nasazení btrfs.

7. superuživatel

líbí se mi, že když zadám kouzelnou formulku a pracuji jako root, mohu opravdu všechno. já jsem pánem, nikoliv systém. líbí se mi, že když chci soubor smazat, jde to. vždy.

8. flexibilita systému

líbí se mi, že snad všechno, na co pomyslím, již někdo vytvořil. líbí se mi, že systém mohu překopat od základu, mohu se v něm vrtat, nastavit si každičký jeho kousek jak potřebuji. líbí se mi, že mě systém nebuzeruje.

9. klávesové zkratky

líbí se mi, že si snad ke všem činnostem mohu přiřadit vlastní klávesovou zkratku. líbí se mi, že mohu stejně tak dobře ovládat systém klávesnicí, jako myší. líbí se mi např. možnost přiřadit vytvoření nové složky klávesovou zkratku F7 nebo jinou. standardně si nastavuji klávesové zkratky pro zamykání obrazovky, vysunování dvd mechaniky, přepínání virtuálních ploch, přesunování oken a mnohé další.

10. možnost volby

líbí se mi, že si mohu vybrat grafické prostředí gnome, kde, xfce, lxde či jiné. líbí se mi, že mohu místo panelu gnome používat skvělý avant window navigator. líbí se mi, že může můj desktop vypadat jako windows 7, mac, ale jsem nejradši, když vypadá jako to subjektivně nejlepší ze všech systémů v jednom.

awn

11. komunita i individualita

líbí se mi, že je uživatelů linuxu akorát na to, abych měl o svém oblíbeném písečku přehled. líbí se mi, že mohu být součástí jakési komunity, která se odlišuje. líbí se mi, že nepoužívám to, co všichni. líbí se mi být jiný, originální a že mohu zkoušet nové věci. líbí se mi těšit se z maličkostí.

12. bezpečnost

líbí se mi, že pro linux neexistují viry. líbí se mi, že linux pro svou malou rozšířenost je na okraji zájmu škůdců. líbí se mi, že jsem za svůj systém zodpovědný především já sám.

13. svoboda a legalita

líbí se mi, že linux můžete získat zdarma, svobodně a legálně. líbí se mi jeho ideály. líbí se mi, že je vytvořen lidmi pro lidi a lepší svět. líbí se mi, že se neustále zdokonaluje a přitvrzuje konkurenci i mezi placenými operačními systémy. líbí se mi, že linux je demokracie.

X. ostatní

líbí se mi, že pro jakýkoliv program, odkaz nebo aplikaci si mohu zvolit jednoduše vlastní ikonu a to z jakéhokoliv obrázku PNG

líbí se mi tučňák 😀

pokud jste se v článku našli, budu rád, když připojíte své komentáře.

nakonec hádanka pro geniální matematiky – kdo mi spočítá, kolik se mi na linuxu líbí věci, které jsem vzpomněl v tomto článku 🙂

Posted in počítačeTagged , , , , ,

2 thoughts on “co se mi líbí na linuxu – uživatelský pohled

  1. Moc pěkně sesumírováno, pod to se můžu podepsat. I když nový uživatel současného Ubuntu by asi takový pozitivní dojem bohužel nezískal. Geniální matematik sice nejsem, ale napočítal jsem jich 15 🙂

  2. díky, martine.

    linuxový rok 2011 rozhodně není okurkovým, je spíše revolučním. bohužel revoluce s sebou přináší často i řadu nepříliš populárních změn, které musí nejprve vykrystalizovat – a to se stalo i ve vývoji současných dister.

    za vrchol považuji rok 2010, kdy jsem byl opravdu maximálně spokojen. věřím, že další roky zase přinesou ovoce a vylepšování novinek.

Comments are closed.