RSS

top software pro windows

tento příspěvek bude věnován mému oblíbenému software. jak již zpíval frank sinatra – ty nejlepší věci v životě jsou free.. stejně tak i software zde vyjmenovaný je určen k vašemu osobnímu užití zdarma a já ručím za to, že je maximálně kvalitní, bez jakéhokoliv spyware a většinou nejlepší svého druhu.

win vista

mozilla firefox – není třeba více představovat. kdo browsí internetem, jistě zná tento kvalitní prohlížeč, se kterým je procházení webu oproti nejpoužívanějšímu internet exploreru procházka rajskou zahradou.

linux – mozilla firefox funguje i pod linuxem

faststone image viewer – tento úžasný program řadím mezi nejlepší programy vůbec, protože je maximálně profesionální, všestranný a designově povedený. jak napovídá jeho název, jde o prohlížeč obrázků, který vás překvapí množstvím nabízených funkcí, avšak tak umně poskládaných, že práce s ním je jednoduchá a intuitivní.

linux – prohlížeče obrázků gthumb, gwenview a další, hromadné přejmenování souborů – krename

foobar2000 – perfektní přehrávač muziky. skvělá alternativa k nabubřelému winampu. velmi rychle startuje, zvukově patří mezi špičku, automaticky rozpozná vaši multimediální klávesnici, je maximálně nastavitelný – můžete si jej přenastavit tak, jak by ho ani sám autor nepoznal. jen se mi nepovedlo dozásobit jej skiny. docela by to i přišlo k duhu, protože defaultní rozhraní je mimořádně ošklivé 🙂 kdysi jsem si myslel, že přehrávač hudby musí také vypadat. ale při používání foobaru toto rád oželím – opravdu za to stojí.

linux – jednoznačně skvělý player deadbeef

mozilla thunderbird – dle mého nejlepší správce pošty. nesrovnatelně lepší, než windows mail, nebo outlook express. mnohem menší, jenodušší a přehlednější, než office outlook. možnostmi nastavení předčí i jiné komerční produkty. z obyčejného pop3 dokáže doslova vycucnout výhody, které poskytuje např. imap. dnes většina lidí používá webmail, ale neuvědomuje si, jaký komfort jim může poskytnout desktopový klient.

linux – mozilla thunderbird funguje i pod linuxem

kubik sms dreamcom – další vychytaný prográmek, který používám již několik let. bez něj si mobilní komunikaci již nedokážu představit. nechápu ty, kteří neustále opisují čísla ze svého mobilu ve webovém rozhraní operátora a píší smsky tam. odesláno, neuloženo.. dreamcom vám nabídne historii zpráv, možnost připojení mobilního telefonu a synchronizaci sms v něm, odeslání sms v jinou dobu, obsahuje seznam kontaktů, ve kterém lze jednoduše volit jednoho či více příjemců zpráv. placená verze navíc za vás rozpozná i znaky, které je nutno opsat pro odeslání sms.

linux – bezpochyby skvělá esmska, která dreamcom v mnohém předčí – oba programy jsou vynikající

qip infium – qip a infium jsou skvělé klienty pro icq. jejich používání sice není úplně košér korespondující s podmínkami provozovatele aol, ale ti pro větší rozšíření své sítě nad těmito alternativami přimhuřují oko. qip je klient rychlý, pěkný, s pohodlným psaním zpráv a ovládáním, bez reklam, lehce přenosný mezi více počítači např. na disku flash, přehledný a s velkým množstvím nastavení. infium pak umožňuje komunikovat i přes jabber účet, mezi které např. patří i protokol gmailu. používáte-li google apps for your domain, můžete fungovat na jabberu na své oblíbené emailové adrese, např. mego [zavináč] hospudka [tečka] net.

linux – qipu je na linuxu nejpodobnější program qutIM, který umí mimo icq mnoho dalších protokolů

total commander – tento program můžete používat zdarma, ale při jeho spouštění se vás snaží otravovat mačkáním čísel. práci bez total commanderu ve windows si již dnes nedokážu představit. plusem je velmi rychlé procházení složek ve dvou oknech, snadné kopírování mezi nimi, množství funkcí a klávesových zkratek. velmi jednoduše přes total commander zprovozníte i ftp, se kterým pracujete běžně tak, jak jste zvyklí s normálními složkami. alternativou k total commanderu může být i český servant salamander, který je úplně zdarma. člověk by řekl, že podobným progamům se startem windows odzvonilo, ale opak je pravdou..

linux – total commander na linuxu dokáže nahradit mnoho souborových správců, jmenujme např. skvělý krusader či sympatický double commander

notepad2 – zapomeňte na klasický notepad windows, nepraktický, plný chyb, nic neumějící program.. je tu notepad2 od švýcarského autora flo. program je bleskurychlý, je šikovný a praktický. doplní nad text nástrojovou lištu se základními funkcemi, jako je kopírování, vložení, otevření souboru, zvětšení textu atd. podporuje funkci najít a nahradit, kterou jistě často oceníte. pro programátory nabízí zvýraznení syntaxe, pro hračičky např. různá nastavení barev. tento prográmek vám otevře i několikamegové soubory.

linux – notepad2 hravě nahradí většina textových editorů v linuxu, např. skvělý gedit

jpeg resampler – nepostradatelný pomocník pro tvorbu webových fotogalerií či úpravu obrázků před jejich posílání emailem. vyberete složku, necháte resamplovat na požadovanou velikost v pixelech či na běžná rozlišení fotoaparátů (1MBP, 5 MBP..). do obrázků vám umožní vložit copyright textový i obrázkový. pro zájemce o tisk fotografií nabízí jejich zaslání do fotolabu fotostar a zárověň ořez kompatibilní s běžnými formáty.

linux – např. gthumb

color cop – nepostradatelá utilitka pro web designéry. kdekoliv na vaší obrazovce vytípne barvu, sdělí vám její rgb kód a také hexadecimální hodnotu. umožňuje rovněž úpravu vlastní barvy, nebo nabídne seznam běžných webových barev.

linux – program gcolor2 je vynikající pomocník, ale color cop je přeci jen o něco vychytanější. v linuxu však programů na podobné bázi existuje nespočet

mp3 gain – skvělý a téměř zázračný program, který normalizuje vaše mp3 soubory bez nutnosti převedení do wavu a zase zpět – činí tak tedy bez ztráty kvality. jistě to znáte – zvolíte náhodný výběr mp3 skladeb, ale každá hraje jinak nahlas, což může být dosti otravné – především v přenosných mp3 přehrávačích nebo stolních přístrojích. mp3 gain řeší váš problém. doporučuje se nechat nastavených 89 db, protože jsou při této hodnotě dosahovány nejlepší výsledky úpravy hlasitosti skladeb.

linux – easyMP3gain – prakticky totožný program s lehce odlišným GUI

nero drive speed – vynikající utilitka, která umí snížit rychlost mechaniky a tím i její hluk. nepostradatelné při přehrávání filmů z cd, především v nočních hodinách, kdy nemůžete otočit volume více doprava 🙂

linux – nevím, film z CD jsem nepřehrával pěkně dlouho.. 🙂

infrarecorder – vynikající vypalovací software. velmi dobře nahrazuje placené ahead nero. nemá sice tolik funkcí a doporučil bych jej spíše nenáročným paličům, ale základy umně zvládá. při mé frekvenci vypalování 1 cd/dvd za měsíc nic jiného ani nepotřebuji.

linux – brasero, K3B – programy na linuxu pro vypalování převyšují (dle mých zkušeností) všechny windowsové

junction link magic – dokonalý nástroj pro ntfs, který ve windows umožní něco podobného, co znají uživatelé linuxu pod pojmem symlink. vytvoříte si prázdný adresář, např. na disku c, dejme tomu C:/mego/hudba a pomocí link magicu do něj symbolicky přesměrujeme třeba adresář, který máte v C:/users/mego/documents/music/poslouchatelné.. 😉 já osobně takto trasuji několik mnou často používaných adresářů. všechny se tváří, jakoby fyzicky existovaly na disku c, i když jsou někde úúúplně jinde.

linux – symlink je základ, v linuxu funguje nativně, např. v souborovém manažeru pro gnome – nautilus – stačí stisknout ctrl+m a máte symlink, který přemístíte kamkoliv chcete

rainlendar – nejlepší rychlý a jednoduchý kalendář pro váš desktop. věnujte pozornost recenzi na interNETové hospůdce.

linux – program rainlendar funguje i pod linuxem

faststone capture – perfektní program pro zachycení zajímavých momentů na vaší obrazovce. pomocí tlačítka printscreen vyfotí celou obrazovku a uloží vše do souboru jpeg na místo v počítači, které si určíte. umožňuje típat také části obrazovky, nebo např. celé dlouhé stránky či dokumenty a jejich následný export do pdf.

linux – např. program shutter nebo nativní podpora v compizu. rychlé, jednoduché, přívětivé.

toť asi drtivá většina mých oblíbených prográmků, které používám dnes a denně. máte vy nějaký oblíbený, který není ve výčtu ? pochlubte se !

windows robot

edit 13.8.2010: doplněny alternativy pro linux

pokud jste dočetli až sem a prošli všechny linuxové alternativy – máte stále pocit, že linux pro vás není vhodný? 😉

 
 
QR Code Business Card