RSS

Tag Archives: linux

přechod z xfce na cinnamon

ten CINNAMON 3.0 nevypadá vůbec zle! rychlý, výborně konfigurovatelný, stabilní, hezký.

cinnamon-3-0

 

Posted by on 1.9.2016 in počítače

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem přechod z xfce na cinnamon

Tags: , ,

co vyžaduji od smartphonu?

potenciální přechod na jinou platformu, než je android, mě přiměl k zamyšlení – co vlastně požaduji z hlediska funkčnosti od svého chytrého telefonu? sumarizace požadavků a jejich setřízení do skupin podle důležitosti může být v budoucnu dobrým odrazovým můstkem pro změnu.

v minulosti jsem nahradil windows linuxem – primárně dnes využívám (k)ubuntu. směřování androidu se mi příliš nezamlouvá a čím dál tím víc mi připomíná windows na desktopu v době, kdy jsem přecházel na linux.

rád bych měl ve svém systému pořádek – zásadní je čistota prostředí, bezpečnost a jasný rámec toho, co aplikace mohou a co ne – žádný aplikační divoký západ 🙂

suma sumárum – přechod jinam je jistý, otazné je pouze: KDY?

ubuntu-phone

takže ty priority – označme si je třeba římskými čísly podle důležitosti: I (něco jako dýchání) a II (pivo – milujete ho, ale lze bez něj žít 🙂 ).

co vyžaduji od smartphonu?

I.

+ synchronizace telefonních kontaktů s online úložištěm – ideálně přes g-mail nebo jinou e-mailovou službu

+ synchronizace kalendáře online – své události chci mít k dispozici na mobilu, PC a případně přes webové rozhraní kdekoli jinde

+ dobrá klávesnice – to je věc, se kterou se setkáváte denně. málo co asi přebije (pro mě dokonalou) AnySoftKeyboard

II

+ slušný správce souborů – smartphone je kapesní počítač a je třeba si vhodně utřídit obsah v něm

+ dobrá mapová aplikace – aktuálně používám mapy.cz – to je to nejpovedenější od seznamu. pevně ale doufám, že zlepšující se situaci na poli optimalizace webu pro mobilní telefony bude podobně funkční i online verze map. co by bylo dokonalé – umožnit využití offline mapového podkladu více prohlížeči

+ některé dílčí aplikace – čas to asi bude trvat, než se najdou alternativy k mnoha výborným aplikacím pro android – viz. https://o106.com/moje-oblibene-android-aplikace/ – ale to je vždycky průšvih při přechodu na jinou platformu..

+ možnost ‚rootnout‘ telefon – bez administrátorských práv toho dnes moc nesvedete. ale toto samozřejmě záleží na konkrétním systému

+ možnost telefon uzamknout – nosíte s sebou spoustu citlivých dat a jejich ztráta nemusí být příjemná. přijít o data a soukromí je častokrát horší, než o samotný telefon

tak a to je pro dnešek vše.

jistě není výčet kompletní a bude doplněn, však to znáte 😉

 

Posted by on 7.2.2015 in blog

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem co vyžaduji od smartphonu?

Tags: , , , , ,

co se mi líbí na linuxu – uživatelský pohled

po přečtení velké části diskusních příspěvků na živě.cz – linuxzblizka.blog.zive.cz mě napadlo sepsat těch pár drobností, které se mi na linuxu líbí.

bude zde spíše řeč o konkrétní distribuci, grafickém prostředí a akcelerátoru, tedy ubuntu, gnome a compizu. pro zkratku toto všechno nazývejme „linux“ 😉

linux je sexy

jde o uživatelský pohled, tedy o přidanou hodnotu systému pro mé fungování na něm, ať se jedná o sebevětší drobnosti.

1. práce s okny

v systému, ať již se jmenuje windows nebo linux pracujeme s okny. práce s okny by měla být intuitivní, přehledná, příjemná a měla by usnadňovat v práci/činnost, kterou v systému provádíme.

v linuxu se mi např. líbí, že když podržím (levý) ALT, mohu uchopit okno kdekoliv a posunovat (levým myšítkem). praktické a návykové. líbí se mi rovněž použití ALTu a prostředního tlačítka pro změnu velikosti okna. rychlé.

líbí se mi, že okna při přesouvání vlají, přijde mi to blíže realitě, než statické okno – zkuste vzít papír, noviny nebo tričko a pohybovat s ním po místnosti. líbí se mi, že mohu obrazovku zvětšovat pomocí klávesy s logem okna za současného použití kolečka myši. líbí se mi 3D efekty compizu, jako je otáčení krychlí, přepínání oken v kruhu, exposé/scale – náhledy všech oken všech ploch nebo plochy jedné, líbí se mi efekty minimalizaci, maximalizace, otevírání či zavírání oken. líbí se mi rychlé screenshotování compizem. efekty nejsou totiž pouze pěkné, jsou především praktické.

2. virtuální plochy

líbí se mi práce na čtyřech plochách. na první ploše mám prohlížeče internetu, prohlížeč složek nautilus a některé další aplikace. na dvojce jsou komunikační programy thunderbird a esmska. trojka bývá obvykle volná a připravená uspokojit rychlý požadavek pro fungování bez okolí a bez nutnosti minimalizovat všechny aplikace na plochu (tlačítko zobrazit plochu nepoužívám od přechodu na linux). spouštím na ní např. i víceokenní gimp. na čtvrté ploše pak hraje nějaký ten hudební přehrávač, ačkoliv dobře nastavené audacious může běžet minimalizované na kterékoliv ploše.

audacious

3. logika grafického prostředí

líbí se mi, že mám v gnome vytvořit složku jako první možnost v nabídce pravého tlačítka. líbí se mi adresář šablony, do kterého když vložím textový soubor, dokument office či jakýkoliv jiný, bude od té doby sloužit v kontextové nabídce pravého myšítka jako základ pro vytváření nových souborů stejného typu a nastavení. líbí se mi, že se nastavení ukládají hned a hned vidím změny, neusím klikat na OK nebo použít, není-li to nezbytně nutné.

vytvořit složku

4. instalace programů

líbí se mi způsob instalace programů, kdy spustím synaptic nebo softwarové centrum ubuntu a zadám název programu, který se mi automaticky stáhne a nainstaluje jeho nejnovější verze. líbí se mi, že všechny programy nainstalované z repozitářů se automaticky aktualizují a já mám vždy jejich nejnovější verzi. líbí se mi, že jsou programy svobodné. líbí se mi, že mě instalace programů neobtěžují spoustou zbytečných dotazů. líbí se mi, že většina programů je zdarma. líbí se mi, že při instalaci instaluji program a pouze ten, bez žádných nechtěných přídavků.

centrum softwaru ubuntu

5. vybavenost distribucí

líbí se mi, že většina linuxových distribucí přichází téměř s plnou softwarovou podporou snad všech činností, které člověk na počítači provádí.

6. schopnosti souborového systému

líbí se mi, že hudební či jiný soubor mohu během přehrávání přejmenovat nebo přesunout, ba dokonce smazat. líbí se mi, že mohu přehrávat stahované video či hudební soubor. líbí se mi spousta dalších věcí, které souborový systém ext4 nabízí a těším se na nasazení btrfs.

7. superuživatel

líbí se mi, že když zadám kouzelnou formulku a pracuji jako root, mohu opravdu všechno. já jsem pánem, nikoliv systém. líbí se mi, že když chci soubor smazat, jde to. vždy.

8. flexibilita systému

líbí se mi, že snad všechno, na co pomyslím, již někdo vytvořil. líbí se mi, že systém mohu překopat od základu, mohu se v něm vrtat, nastavit si každičký jeho kousek jak potřebuji. líbí se mi, že mě systém nebuzeruje.

9. klávesové zkratky

líbí se mi, že si snad ke všem činnostem mohu přiřadit vlastní klávesovou zkratku. líbí se mi, že mohu stejně tak dobře ovládat systém klávesnicí, jako myší. líbí se mi např. možnost přiřadit vytvoření nové složky klávesovou zkratku F7 nebo jinou. standardně si nastavuji klávesové zkratky pro zamykání obrazovky, vysunování dvd mechaniky, přepínání virtuálních ploch, přesunování oken a mnohé další.

10. možnost volby

líbí se mi, že si mohu vybrat grafické prostředí gnome, kde, xfce, lxde či jiné. líbí se mi, že mohu místo panelu gnome používat skvělý avant window navigator. líbí se mi, že může můj desktop vypadat jako windows 7, mac, ale jsem nejradši, když vypadá jako to subjektivně nejlepší ze všech systémů v jednom.

awn

11. komunita i individualita

líbí se mi, že je uživatelů linuxu akorát na to, abych měl o svém oblíbeném písečku přehled. líbí se mi, že mohu být součástí jakési komunity, která se odlišuje. líbí se mi, že nepoužívám to, co všichni. líbí se mi být jiný, originální a že mohu zkoušet nové věci. líbí se mi těšit se z maličkostí.

12. bezpečnost

líbí se mi, že pro linux neexistují viry. líbí se mi, že linux pro svou malou rozšířenost je na okraji zájmu škůdců. líbí se mi, že jsem za svůj systém zodpovědný především já sám.

13. svoboda a legalita

líbí se mi, že linux můžete získat zdarma, svobodně a legálně. líbí se mi jeho ideály. líbí se mi, že je vytvořen lidmi pro lidi a lepší svět. líbí se mi, že se neustále zdokonaluje a přitvrzuje konkurenci i mezi placenými operačními systémy. líbí se mi, že linux je demokracie.

X. ostatní

líbí se mi, že pro jakýkoliv program, odkaz nebo aplikaci si mohu zvolit jednoduše vlastní ikonu a to z jakéhokoliv obrázku PNG

líbí se mi tučňák 😀

pokud jste se v článku našli, budu rád, když připojíte své komentáře.

nakonec hádanka pro geniální matematiky – kdo mi spočítá, kolik se mi na linuxu líbí věci, které jsem vzpomněl v tomto článku 🙂

 

Posted by on 5.12.2010 in počítače

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem co se mi líbí na linuxu – uživatelský pohled

Tags: , , , , ,

LINUX – oblíbený švýcarský prací prášek

Linux Vollwaschmittel (Prací prášek Linux) je jednou ze značek pracího prášku vyráběného švýcarskou firmou Rösch. Je oblíbený v německy mluvících zemích.

Zdroj + více info na WIKIPEDII.

prací prášek

 

Posted by on 30.9.2010 in blog

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem LINUX – oblíbený švýcarský prací prášek

Tags: , , ,

 
QR Code Business Card