potenciální přechod na jinou platformu, než je android, mě přiměl k zamyšlení – co vlastně požaduji z hlediska funkčnosti od svého chytrého telefonu? sumarizace požadavků a jejich setřízení do skupin podle důležitosti může být v budoucnu dobrým odrazovým můstkem pro změnu.
v minulosti jsem nahradil windows linuxem – primárně dnes využívám (k)ubuntu. směřování androidu se mi příliš nezamlouvá a čím dál tím víc mi připomíná windows na desktopu v době, kdy jsem přecházel na linux.
rád bych měl ve svém systému pořádek – zásadní je čistota prostředí, bezpečnost a jasný rámec toho, co aplikace mohou a co ne – žádný aplikační divoký západ 🙂
suma sumárum – přechod jinam je jistý, otazné je pouze: KDY?
takže ty priority – označme si je třeba římskými čísly podle důležitosti: I (něco jako dýchání) a II (pivo – milujete ho, ale lze bez něj žít 🙂 ).
co vyžaduji od smartphonu?
I.
+ synchronizace telefonních kontaktů s online úložištěm – ideálně přes g-mail nebo jinou e-mailovou službu
+ synchronizace kalendáře online – své události chci mít k dispozici na mobilu, PC a případně přes webové rozhraní kdekoli jinde
+ dobrá klávesnice – to je věc, se kterou se setkáváte denně. málo co asi přebije (pro mě dokonalou) AnySoftKeyboard
II
+ slušný správce souborů – smartphone je kapesní počítač a je třeba si vhodně utřídit obsah v něm
+ dobrá mapová aplikace – aktuálně používám mapy.cz – to je to nejpovedenější od seznamu. pevně ale doufám, že zlepšující se situaci na poli optimalizace webu pro mobilní telefony bude podobně funkční i online verze map. co by bylo dokonalé – umožnit využití offline mapového podkladu více prohlížeči
+ některé dílčí aplikace – čas to asi bude trvat, než se najdou alternativy k mnoha výborným aplikacím pro android – viz. https://o106.com/moje-oblibene-android-aplikace/ – ale to je vždycky průšvih při přechodu na jinou platformu..
+ možnost ‚rootnout‘ telefon – bez administrátorských práv toho dnes moc nesvedete. ale toto samozřejmě záleží na konkrétním systému
+ možnost telefon uzamknout – nosíte s sebou spoustu citlivých dat a jejich ztráta nemusí být příjemná. přijít o data a soukromí je častokrát horší, než o samotný telefon
tak a to je pro dnešek vše.
jistě není výčet kompletní a bude doplněn, však to znáte 😉
Jsem rád, že nejsem sám kdo vidí smartphony a tablety s Androidem jako komerční divoký západ alá hračičky pro zábavu. Ke škodě uživatele je procesorová architektura zařízení navržena a optimalizována výhradně pro Android. Nemám ponětí, zda by do toho nějaká distribuce Linuxu vůbec šla implementovat.
a to jsem zrovna vcera cetl toto:
Radovan Paška
Sdíleno veřejně – Včera v 12:28
Jsou veci, co na iOS mam rad, umim ho pouzivat a pouzivam ho docela rad. Ale celkove je ten system hodne nedospely, omezeny a v nekterych aspektech doslova kokotsky.
Osobne bych iOS, asi i Windows Phone, zaradil do kategorie semi-smartphone. Android pak do kategorie (plnotucny) smartphone. Celkem pochopitelne s moci prichazi zodpovednost, coz je pro mnoho uzivatelu nevyhoda – nechteji to resit, nemaji na to to resit. Tudiz ani nenaznacuji, ze prave vysmysleny semi-smartphone je spatna vec ci urazka.
Jeste bych dodal, ze nepatrim k lidem, kteri si koupi mobil a cely ho zvrtaji – flashuji ROM, rootuji, nebo to dlouhe hodiny nastavuji. Naopak, uz delsi dobu jsem uzivatel. Koupim mobil, pockam az se obnovi ze zalohy, trochu postrkam ikonky po plose a pouzivam.
#ios #android
—
nektere veci me na ndroidu skutecne toci, ale jako power usera je pro me porad asi nejlepsi volbou. co se setkavam s ios ci windowsphone, tak tam stale postradam uplne elementarni veci. na ios je jeden cudlik fakt malo! zrovna dneska jsem mel na telefonu nejakou hlasku kterou prekryvala z poloviny klavesnice. klavesnice nejde minimalizovat swypem, neni tl. zpet, hlasku v okynku nedoctu, tl. home nereaguje :/
windows jdou velmi slusne kupredu, s kazdou aktualizaci mi ty lumie vadi min, ale takovy veci jako ze nelze naimportovat vcf s kontakty me proste neskutecne tocej (ios, windows, vsechny soucasne tlacitkove nokie)