STAR TREK série v roce 2009

při příležitosti „vypuštění“ nového star treku, který jsem ještě neviděl a moc se na něj těším, jsem se rozhodl zrekapitulovat si celou sérii. je to paráda, sledovat vývoj od prvního filmu z roku 1979 až do současnosti. vizuální efekty zaznamenaly velký skok, bohužel někdy nedokáží zakrýt horší herecký výkon či scénář. star trek série je hodně nevyvážená, ale přesto je příjemné každý z těch filmečků znovu vidět. rád jsem si zavzpomínal na khanův hněv a na hněv svůj, když česká televize uváděla snad jen tento díl a na jiné zapomínala. no nic, k jednotlivým filmům:

I. star trek – the motion picture :: 1979, režie robert wise, hodnocení na čsfd 74% – naprostá klasika. první (na)točený star trek. to nejde nemít rád. hodnotím velmi vysoce :good:

II. star trek – wrath of khan / khanův hněv :: 1982, režie nicholas meyer, hodnocení 77% – film, které jsem snad z celé série viděl díky čt nejvíckrát 🙂 jedná se o špičkový star trek :good:

III. star trek – search for spock / pátrání po spockovi :: 1984, leonard nimoy, 71% – kdo jiný toto mohl režírovat, než sám spock osobně? 🙂

IV. star trek – the voyage home / cesta domů :: 1986, leonard nimoy, 83% – může trochu připomínat jedničku – opět hrozba typu neznámé vyspělé technologie ohrožující zemi, která cestuje vesmírem a odzbrojuje vše, co jí stojí v cestě..

V. star trek – the final frontier / nejzažší hranice :: 1989, william shatner, 59% – nevím, jestli to bylo režií shatnera nebo scénářem, ale tento star trek se příliš nevyvedl.. asi nejslabší článek celé série. i když začátek vypadal poměrně slibně..

VI. star trek – undiscovered country / neobjevená země :: 1991, nicholas meyer, 76% – příjemná a napínavá podívaná

VII. star trek – generations / generace :: 1994, david carson, 72% – vizuálně pěkné, ale jinak vcelku zklamání. ze setkání dvou oblíbených generací a dvou největších velikánů se dalo vytěžit daleko víc.. herecké výkony místy dost pokulhávaly.

VIII. star trek – first contact / první kontakt :: 1996, jonathan frakes, 84% – první film s borgy. ačkoli mi borgové od začátku (myšleno dříve) trochu nevyhovovali, tento film byl milým překvapením. jeden z nejlepších dílů série. a vtipný! 🙂

IX. star trek – insurrection / vzpoura :: 1998, jonathan frakes, 69% – dle mého značně nespravedlivé hodnocení čsfd, vzpoura je velmi povedený star trek a příjemně koukatelný, vizuálně na jedničku. hůře hodnotící možná odradily některé až příliš idylické scény.

X. star trek – nemesis :: 2002, stuard baird, 74% – jednoduše skvělý star trek 🙂

XI. star trek 2009 :: 2009, j.j.abrams, 87% (171. nejlepší film na čsfd) – ano, šlo přesně takovou podívanou, kterou jsem čekal. ano, moc se mi líbil 🙂 standartně nesleduji trailery novinek, které ještě nejsou v kinech. zde jsem ale udělal výjimku a podíval se. to jsem prostě musel vidět! 🙂

a který je váš oblíbený star trek?

více můžete naleznout např. zde: https://www.startrek.cz/index.php?co=star-trek-filmy

Posted in blogTagged , ,

5 thoughts on “STAR TREK série v roce 2009

 1. Star Trek… filmy z těch, které jsem podle mínění druhých „určitě musel vidět“, protože na světě snad nemůže existovat člověk, který Star Trek neviděl… a přece je to tak. A nijak mi to nechybí. :o) Zrovna jako Hříšný tanec a to jsem si ten dokonce koupil na DVD. :oD

 2. já zase nikdy neviděl občana kanea nebo některé české klasiky, které zná každý nazpaměť. třeba někdy, třeba někdy.

  ke sci-fi jsem ale vždycky tíhnul, tak je star trek povinný 🙂

 3. Také mám SCI – FI rád, zrovna teď jsem četl moc pěknou knihu „posledního amerického romantika“ George R. R. Martina Zpěvy hvězd a stínu. http://www.fandsf.cz/index.php?page=10&id_clanek=124

  Našla ho, nakonec, svého milence s plamennýma očima? Nebo ho dosud hledá? Jakému strážci čelila příště?
  Když kráčí nocí, cizinka v cizí zemi, září na obloze hvězdy?
  Nevím. Ani on to neví. Možná to dokonce neví ani Sedmička. Jsou mocní, ano, ale nemají veškerou moc, a počet světů je větší, než všech Sedm dokáže spočítat.
  Mezi světy prochází dívka, ale její cesta je nyní již zastřena legendou. Možná je mrtvá, možná není. Zprávy jen pomalu pronikají ze světa na svět, a ne vždy jsou pravdivé.
  Jedno však víme: pod nachovým slunce stojí prázdný hrad, kde čeká osamělý bard a zpívá o ni.

  Ale i film jsem nedávno viděl – natočený podle knihy Isaaca Asimova Já, robot – a také byl moc zajímavý, i když kniha bude lepší.

 4. knihy jsou většinou lepší. ale v dnešní uspěchané době bývá film takovým rychlejším a rozumným nakouknutím pod pokličku. já robot je parádní snímek.

 5. Film je téma, zpracované očima jednoho člověka. Když si čteš knihu, děláš si z toho filmeček ze svých představ, ale ten si děláš sám, ač veden rukou autora. Já si čtení užiju mnohem víc… už jen proto, že v knize jsou obsažené myšlenky, které se ve filmu vyjadřují špatně. Nejvíc běda ale je, když čtu knihu a brzy nato vidím film. Málokdy si řeknu, jak to režisér skvěle pojal… spíš mě zlobí, že je to jinak, než jsem si to představoval já… a většinou takový film ani nedokoukám.
  Oproti tomu ale je film mnohem více působivý… a tak některá témata, o jakých si čtu v knihách, bych asi ve filmu až příliš prožíval a nezvládl. Nejkřiklavějším případem byla kniha, kterou jsem nedávno četl – Utekl jsem z Osvětimi – to by byl film, u kterého by obecenstvo asi omdlévalo. Ono i knihu jsem musel dost „rozdejchávat“ a někdy jsem po jejím čtení nemohl usnout.

Comments are closed.