Oslavy 60-tiletého výročí osvobození – Ořechov 1945

Již celých 60 let uplynulo od osvobození ČSR Rudou armádou a armádami Spojenců. Jedny z nejtužších bojů byly svedeny u jihomoravské vesničky Ořechov u Brna. Rekonstrukci největší tankové bitvy na Moravě, která zde stála v roce 1945 mnoho životů, mohli fandové vojenské techniky či historie vidět na vlastní oči v sobotu 23. dubna.

Tentokrát se střílelo slepými, jenže před více než půl stoletím tomu tak nebylo – když ruská vojska osvobozovala kousek po kousku území podmaněné Němci a mířila k výspě fašismu, Berlínu. Pouze k jediné újmě mohli přijít návštěvníci Army Parku v Ořechově, kde se konala historická bojová ukázka osvobození okolí města Brna – a to k zalehlým bubínkům. Vstup do areálu byl na vlastní nebezpečí, varovali organizátoři, přesto se tento ročník oslav výročí ukončení II. světové války těšil nebývalému zájmu veřejnosti.

Vzpomínalo se na hrdiny

Kulturní program započalo v 11.00 kladení věnců na hroby mužů, jež tu položili před šesti desítkami let život, zazněly ruská a česká hymna, promluvili pamětníci, starostka obce Ořechov i ruský generální konzul. O hymnu se postaral vojenský dechový sbor, o parádu a prestiž celé záležitosti pak nadšenci navlečení do dobových uniforem, o rachot pak spousta těžké vojenské techniky.

Kladení věnců k pomníku

Nejsilnější ročník

Akce v Ořechově se již několik let těší hojnému zájmu veřejnosti i příznivců historického vojenství. Pořadatelé odhadují letošní účast na přibližně 3 tisíce přihlížejících, své velice dobře nacvičené simulované bojové umění zde pak předvedlo na tři sta osmdesát zapálených mužů i žen.

Hlavní úkol - nepustit nepřítele za obranný val

Základem je dobře zorat pole

Samotná bitva vypukla chvíli po 14. hodině. Obě armády, německá i ruská, se kryly za dvěma obrannými hliněnými valy a bagry vyhloubenými zákopy. Mezi valy pak útočila pěchota, kozáci na ušlechtilých koních, obrněné transportéry a další těžká technika. Nesmíme zapomínat ani na zlatý hřeb přehlídky, rumunskou polní kuchyni taženou traktorem, v níž se po bitvě vařila polévka Během akce letos se nechala volná ruka velitelům jednotlivých skupin, oni řídili akci jako kdysi např. slavný maršál Malinovskij. Připravený scénář tak ustoupil rozkazům velitelů a spontánnosti samotných vojáků. Při bojích nebyl nikdo zraněn. Vystřílelo se přes patnáct tisíc slepých nábojů a pole se zaplnilo „mrtvými“ figuranty a také nábojnicemi, které si po skončení palby a kapitulaci německého velení odnášely v hrstech nadšené děti.

Na poli se předvedlo velké množštví historické techniky

Skvělý tip na rodinný výlet

Kdo navštívil Ořechov vzdálený 18 km od Brna a přispěl malou almužnu pořadatelům na náklady celé akce, jistě nelitoval. Návštěvník se mohl dozvědět leccos o historii jihomoravského regionu, shlédnout úchvatnou hodinovou řež s urputným nasazením lidí, zvířat a techniky. Vy, co jste neměli to štěstí zúčastnit se letos, si jistě nezapomeňte poznamenat do diáře tuto akci na příští rok. Navnadit se můžete nechat na webových stránkách www.orechov1945.cz. Jste-li ovšem netrpěliví, sedněte do auta, na šalinu či kolo a vyrazte do muzea vojenské techniky, největšího svého druhu v ČR (5 ha). Více informací najdete na adrese www.armypark.cz.

Klid zbraní a siesta.. Nedáme se, naznačují figuranti převlečení za německé vojáky.

Další naše fotky z celé akce naleznete na https://clanky.o106.com/foto/orechov1945

Posted in blog