kterak jsem řešil a vyřešil problémy s novým hardware

po několika letech jsem si opět udělal radost a vyměnil strojovnu. přeci jen, původní počítač měl již něco za sebou a dnešní aplikace i systémy touží stále po větším a větším výkonu.

pro jaké komponenty jsem se rozhodl? výběr byl o to těžší, že se od posledního nákupu o novinky na poli hardware příliš nestarám. sem tam něco zaslechnu, ale konkrétní info ani z prstu nevycucám. finančně jsem nechtěl vykrvácet, proto jsem se pohyboval ve střední tříde. mnou zvolená sestava má tyto parametry:

MB: ASUS M3N78-EM (před výměnou to byla tato deska: M3A78-VM)
Zdroj: Fortron FSP500-GLN Blue Storm II 500W
RAM: Zeppelin 1GB 800MHz x 2 (celkem 2 gb ram – přijde rozšířit)

Procesor: AMD Athlon 64 X2 5200+ EE BOX
HDD: Seagate Barracuda 7200.11 3.5″ 500GB ST3500320AS – SATA

(co zbylo ze starého železa:)
HDD: Seagate Barracuda 250 GB – IDE
DVDRW: Lite-ON – IDE

Klávesnice PS/2 KME
Laserová Myš USB Genius s kamerkou místo kolečka 🙂

řekl bych, že výkon sestavy je poměrně vyvážený. nejnovější hry hrát nebudu, tak jsem zvolil základní desku s integrovanou grafickou kartou. do budoucna je kdykoliv možno dokoupit do slotu PCIe 16x grafiku. ale zatím to vypadá, že geforce 8300 mi chvíli stačit bude (na první desce byla ati hd 3200).

no ale k jádru pudla. tyto sestavy jsem skládal celkem dvě. první šlapala (a šlape) jako hodinky. na druhou se však čekalo. objednal jsem si poměrně exotickou skříň s 25 cm větráčkem na boku, jejíž dodání od německého výrobce trvalo okolo 14 dní. mimochodem mi dodali case špatnou, prakticky totožnou… až na ten větráček! tak jsem jim zdvořile poděkoval a vzal si coolemaster elite 300, kterou měli skladem. kvůli dlouhému čekání jsem již neměl možnost při stavbě využít na zkoušku i komponentů druhého počítače – byl již odcestovaný ke spokojenému majiteli. tudíž začala moje reklamačně-montovací anabáze.

diagnostika (jak jsem ji uvedl prodejci):

Problém č. 1: systém (HW) se nespustí, nebootuje:

1. nepípne pc speaker (roztočí se ale disky, problikne dvdrw, roztočí se větráčky) – tento problém se projevuje zejména, když je PC dlouho vypnuté a zapojené v síti. Problém je většinou (dočasně) vyřešen vypnutím zdroje pomocí tlačítka na něm a opětovným zapnutím – někdy nutné zopakovat vícekrát)
2. nenaběhne monitor, případně když jej ručně zapnu, hlásí no signal

Problém č. 2 (zanedbatelný, může pomoci k vyřešení problému č. 1):

1. led dioda na case svítí ještě dlouho po vypnutí počítače – cca. 30 – 60 vteřin

nu, náhled na diagnostiku se postupně měnil. sám sebe jsem přistihl u toho, že když mám podezření na jednu z komponent, snažím se, aby to vyznělo v její neprospěch. jako žalobce hledám důkazy proti straně žalované. bohužel nejsem dostatečný schizofrenik, aby se ve mě probudil i dostatečně silný obhájce 🙂

nejpravdepodobnější zdroje problému:
1. zdroj 2. základní deska 3. procesor 4. ramky

jelikož všechny diskuse směřovaly k tomu, že vše nejspíš bude zaviněno zdrojem, šel jsem jej vyreklamovat. ještě v době, kdy se můj fortron potuloval pod rukami servisáků, jsem sehnal zdroj jiný a sestavu otestoval. stejné problémy, žádná změna. na 90% vše ukazovalo na desku, konkrétně na grafickou kartu v ní zabudovanou. desku jsem neměl ještě ani 14 dní (zdroj byl zakoupen dřív), tak jsem využil možnosti vrácení zboží (objednávka přes eshop) a koupil desku s podobnými parametry, stejného výrobce, jen s jiným chipsetem a grafickou kartou (přeci jen podpora geforce pod linuxem je stále ještě o něco lepší). těšil se jak malej jarda, až budu mít konečně fungující systém. hm.. chyba lávky, problémy přetrvaly.

počítač si fungoval jak chtěl, resp. nefungoval jak nechtěl. vzal jsem jej tedy přes pole (ujel bus 53) k rainfallovi na palačák a jal se testovat. potvrdilo se, že zdroj je v pořádku. zbytek sestavy ale stále nemohl být najisto otestován, protože i při různých zapojeních vše šlapalo na jedničku. zkoušel jsem manipulovat s ramkami, ale vše se tvářilo v pořádku. však to znáte, když chcete, aby se ukázalo, že to nefunguje, vždy to funguje, jak chce murphy. měl jsem tedy obavy, že ani reklamace nebude uznána a s tím přijde nutnost dalších investic.

jakmile jsem počítač zapojil doma, samozřejmě opět nešel. ve výčtu možných vadných komponent zbýval procesor a ramky. tyto komponenty jsem však několikrát testoval pomocí benchmarků a dalších prográmků a problémy nevykazovaly.. mám reklamovat procesor? nechal jsem se informovat v obchodě a slibovali vrácení za 2-3 dny (reálně tipuji minimálně týden). nejen, že už mám pořádnej absťák, ale také stojí práce k dodělání.

poslední zoufalé pokusy vedly k laborování s ramkami (ne, že bych to nědělal už stokrát). zapojil jsem dual channel, single channel, nic. vyndal jsem jednu, nic. vyndal jsem druhou, počítač mě drsně vypípal. tak jsem tam vrátil alespoň jednu z nich a ejhle, FUNGUJE! :good:

uff (dlouhé řešení, dlouhý článek)!

funguji teď v testovacím režimu pouze na jednu ramku (1gb) a nechápu, jak mi dřív mohlo stačit méně, než 2gb 🙂 vše, zdá se, běží na jedničku. ale proč se toto nestalo již dříve? problém bylo velmi těžké odhalit. jak jsem již psal – počítač si totiž dělal co chtěl. občas fungoval, občas nefungoval. šlo na něj dokonce nainstalovat operační systém, ale ten nebyl stabilní – samozřejmě jak kdy. někdy vydržel hodinu, někdy téměř celý den. napadá mě jedno možné odůvodnění související s integrovanou grafickou kartou. nevím, jak je přidělována paměť ram grafické kartě, ale je možné, že si grafika z ramek bere paměť jak jí to přijde pod ruku, nebo minimálně podle dvou schémat. jedna z ramek je špatná, pravděpodobně ale ne komplet celá, ale nějaká její část. a když zrovna tuto část chtěla použít grafika, prostě to nejelo.. většinou pomohl reset biosu, či vyndání a zandání některé z komponent. ale ne na dlouho. toto odůvodnění, jak moc se zdá býti laické, může být po letitých zkušenostech s čínskými počítačovými komponenty, bráno i jako správné 🙂

zítra mě čeká (před)poslední cesta k prodejci, kde zakoupím novou ramku a vyreklamuji starou. ať si ji tam nechají třeba měsíc. po jejím návratu pak systém poběží s 3 gb ram, tedy vše zlé může být pro něco dobré.

no, snad pak již budu mít maraton výměn komponentů a reklamací za sebou a mohu se věnovat nastavováním a úpravám 64-bit ubuntu intrepid ibex 🙂 (to považuji za řešení problémů příjemnějších) (a sazmořejmě přítelkyni :- )

velký dík mé duševní podpoře jance, spřízněnému řešiteli vavrovi a dalším.

Posted in blog

2 thoughts on “kterak jsem řešil a vyřešil problémy s novým hardware

  1. ahoj. díky za tip. ve článku jsem to nezmiňoval, ale update biosu jsem prováděl. co bylo zajímavé, že u té první desky pak při novém biosu blbla grafika. ale i to mohlo být zaviněno vadnou ramkou.

    ramka ze začátku fungovala, tedy alespoň se tak tvářila. ale po pár dnech (týdnech) testování už skutečně odešla do věčných lovišť a teprve potom se dal odhalit skutečný viník všech problémů.

    nyní pc šlape jako hodinky. také jsem si trochu pohrál s nastavením biosu a systému – viz. http://o106.com/vyuziva-vase-ubuntu-procesor-skutecne-tak-jak-chcete/ – a vše valí jako rozjetý dostavník 🙂

Comments are closed.