megův zápisník

Výstup na Žalý – letos nasaďte běžky

Již se stalo tradicí, že každý rok dne 8. května si lidé z Vrchlabska a okolí přivstanou, aby na počest konce II. světové války vystoupili na nedaleký kopec Žalý. Cílem poutníků bývá Přední Žalý (1019 m), kde stojí historická kamenná rozhledna.

Turistická tradice

Obvykle se na několikakilometrovou túru vychází z vrchlabského náměstí TGM. Za pěkného počasí nebývá výjimkou účast až tří tisíc pochodníků. Přes 30 let pořádal Klub českých turistů tzv. Jarní pouť na Žalý. Na samotném vrcholu obdržel účastník za symbolickou cenu účastenský list – jakési potvrzení, že kopec zdolal. Když listy došly, což se stávalo téměř každý rok, mohl si nechat natisknout razítko na ruku, obličej či další partie. Poslední ročníky se ovšem pořádají takříkajíc samy, bez účasti KČT.

Pohled z rozhledny na turisty

Sladká třešnička na dortu

Kdo nemá pochodu stále dost, může vystoupat ještě nespočet schodů žalské rozhledny, poskytující úchvatný pohled na okolní hory. V orientaci pomůže do dřeva vyrytá mapa s názvem vrcholu a udáním jeho výšky.

Letošek s výbavou polární expedice

Jarní výstup na Žalý je jakýmsi začátkem turistické sezóny. Letošní ročník bude ovšem výjimkou. V noci ze soboty na neděli začalo vydatně sněžit a turistické stezky zahalila bílá pokrývka. Místo očekávaných kolon turistů můžeme potkat pouze několik věrných otužilců či nadšenců na běžkách. Květnové počasí si s námi tento rok nekale pohrává a túra, na kterou se teší stovky malých i velkých turistů, padla.

8. května 2005, jedna z možných cest na Žalý

Nevěšte hlavu a utáhněte tkaničky u bot

Kdo si přeci jen nechce nechat ujít tuto cestu, bohužel již ne v tak masovém měřítku, může vyrazit do kopců, až se počasí umoudří. Rozhledna je otevřena po celou sezónu a skvělý výhled, který se vám nahoře naskytne, bude jistě inspirací pro další výlety po Krkonoších.

Výhled z rozhledny na okolí, průměrná  viditelnost Pohled na vrchlabský kostelík (8. května 2005, dopoledne)
Přiložené fotografie rozhledny jsou z 08.05.2003, fotografie se sněhem jsou z 08.05.2005.

Posted in blogTagged , ,