megův zápisník

Veletrh IDET 2005 a Blaničtí rytíři současnosti

Začátek května na brněnském Výstavišti patřil Mezinárodnímu veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET. Tento u nás ojedinělý veletrh se koná již osmým rokem a jeho význam v regionu stále roste je největší evropskou akcí roku. Můžete se jej zúčastnit jednou za dva roky v Brně, jelikož se o něj dělí dva pořádající státy my a Slovensko. Letos s hojnou zahraniční účastí, organizátoři oslovili 71 zemí z celého světa.

Na 3.-5. května se do Brna sjeli odborníci, vojenští hodnostáři a vystavovatelé z celého světa. V celkem čtyřech halách, kde se vystavovaly různé specializované výrobky pro armádu, jste mohli potkat vysoké vojenské hodnosti z několika kontinentů, zástupce velkých výrobních koncernů i menších firem, novináře v kravatách i sympatické studentky vysokých škol Armády ČR. Především byly ovšem všechny haly nabité moderní vojenskou technikou vynikající kvality.

Strategická poloha Brna láká zájemce

Jak uvádí Jiří Škrla, generální ředitel akciové společnosti Veletrhy Brno, zájem domácích i zahraničních vystavovatelů každoročně roste a své zastoupení zde mají desítky firem. „IDET se stává ideálním místem setkání z důvodu své strategické polohy, ale i místem představení mnoha technických novinek v oboru.“ Letošní ročník je ojedinělý i tím, že je součástí oslav 60. výročí konce II. světové války. „Celosvětová hrozba terorismu má v současnosti největší vliv na to, jakým směrem se ubírá svět obranných technologií,“ vysvětluje.

IDET 2005, foto Petr Mejsnar

Záleží nám na vzdělání

V pavilonu E se mohli návštěvníci veletrhu zúčastnit odborného doprovodného programu, a to ve formě dvou mezinárodních konferencí. Organizátorem konferencí byla Univerzita obrany Brno. První z nich byla CATE 2005. Zkratka CATE značí základní pilíře konference, o kterých se jedná společnost, armáda, technika, životní prostředí. Celkem se dělila na osm sekcí a konferenciéři diskutovali o aktuálních problémech bezpečnosti a ochrany utajovaných skutečností, ekologii v obranných silách, ochraně vojsk, rovněž se diskutovalo o zvládání krizí, o podpoře obranného průmyslu, materiálech a technologiích pro výrobu speciální techniky, simulaci a distančním vzdělávání.. Součást tvořilo 7. mezinárodní sympozium o zbraňových systémech. Konala se tu také druhá konference, ITTE 2005 o informační podpoře akvizičních procesů ve státní správě.

IDET 2005, foto Petr Mejsnar

Od nezbedných hraček k mnohatunovým kolosům

Samotná výstava probíhala v pavilonech F, G1, V, Z a na terénním polygonu, kde se technika předváděla v praxi. Jistě si každý vzpomene na malého robůtka z filmu Číslo 5 žije. Takových se po pavilonech pohybovalo hned několik. Mluvit je sice jejich výrobci ještě nenaučili, ale už teď jsou velice prospěšní v obtížných a pro člověka nebezpečných situacích, např. jako pomůcka pro pyrotechniky. Nebo vám může nosit každé ráno místo psa noviny :-). Co ovšem přitahovalo oko návštěvníka mnohem více, byla monstrózní kolová i pásová vozidla sloužící např. jako nosníky řízených střel či těžkých děl, dále terénní auta, transportéry, tanky..

IDET 2005, foto Petr Mejsnar

Kdo a co vystavoval?

Němci představili svého Dinga, Švýcaři zde měli svůj vynikající Eagle IV, Češi např. víceúčelový záchranný člun Veronika, o kterém jsme dostali při několikaminutovém rozhovoru velice podrobné informace. Nesmíme zapomínat na zastoupení Tatry. Zaujalo nás též krásné opancéřované Volvo, obrněný Pandur 8×8, tank T-72, vozidlo U-5000. Pokochat se jimi můžete na přiložených fotografiích, popř. v rozsáhlé fotogalerii na webové adrese https://clanky.o106.com/foto/idet. Zajímá-li vás více informací o veletrhu, můžete rovněž zabrousit na oficiální stránky výstavy https://bvv.cz/idet.

IDET 2005, foto Petr Mejsnar

Především se bráníme

Ačkoli se v centru Brna víkend před veletrhem konaly velké protestní akce, před Výstaviště již nikdo nedošel. Nejspíš zapomněli přistavit stánek s pivem a klobásami. IDET pojednává o obraně před terorismem či obraně před útokem jiného agresora. Bohužel zneužití zbraní i v 21. století stále hrozí. Možná je dobře ukázat, co máme k dispozici. Čím víc se o vybavení druhé strany ví a je tu stále nejistota, že to lepší si jistě nechává pouze pro sebe, tím tu je méně snah o agresi. Výstava i konference pojednávaly i o zabezpečení zbrojních systémů, aby se nedostaly do špatných rukou. Civilizace, která sama zbraň nevymyslela, ji použije tím spíš, než ta sofistikovaná, která zná její sílu. Chcete-li se zúčastnit příštího ročníku, zavítejte do historického Trenčína.

IDET 2005, foto Petr Mejsnar
Posted in blogTagged , ,