tento příspěvek bude věnován mému oblíbenému software. jak již zpíval frank sinatra – ty nejlepší věci v životě jsou free.. stejně tak i software zde vyjmenovaný je určen k vašemu osobnímu užití zdarma a já ručím za to, že je maximálně kvalitní, bez jakéhokoliv spyware a většinou nejlepší svého druhu.
mozilla firefox – není třeba více představovat. kdo browsí internetem, jistě zná tento kvalitní prohlížeč, se kterým je procházení webu oproti nejpoužívanějšímu internet exploreru procházka rajskou zahradou.
linux – mozilla firefox funguje i pod linuxem
faststone image viewer – tento úžasný program řadím mezi nejlepší programy vůbec, protože je maximálně profesionální, všestranný a designově povedený. jak napovídá jeho název, jde o prohlížeč obrázků, který vás překvapí množstvím nabízených funkcí, avšak tak umně poskládaných, že práce s ním je jednoduchá a intuitivní.
linux – prohlížeče obrázků gthumb, gwenview a další, hromadné přejmenování souborů – krename
foobar2000 – perfektní přehrávač muziky. skvělá alternativa k nabubřelému winampu. velmi rychle startuje, zvukově patří mezi špičku, automaticky rozpozná vaši multimediální klávesnici, je maximálně nastavitelný – můžete si jej přenastavit tak, jak by ho ani sám autor nepoznal. jen se mi nepovedlo dozásobit jej skiny. docela by to i přišlo k duhu, protože defaultní rozhraní je mimořádně ošklivé 🙂 kdysi jsem si myslel, že přehrávač hudby musí také vypadat. ale při používání foobaru toto rád oželím – opravdu za to stojí.
linux – jednoznačně skvělý player deadbeef
mozilla thunderbird – dle mého nejlepší správce pošty. nesrovnatelně lepší, než windows mail, nebo outlook express. mnohem menší, jenodušší a přehlednější, než office outlook. možnostmi nastavení předčí i jiné komerční produkty. z obyčejného pop3 dokáže doslova vycucnout výhody, které poskytuje např. imap. dnes většina lidí používá webmail, ale neuvědomuje si, jaký komfort jim může poskytnout desktopový klient.
linux – mozilla thunderbird funguje i pod linuxem
kubik sms dreamcom – další vychytaný prográmek, který používám již několik let. bez něj si mobilní komunikaci již nedokážu představit. nechápu ty, kteří neustále opisují čísla ze svého mobilu ve webovém rozhraní operátora a píší smsky tam. odesláno, neuloženo.. dreamcom vám nabídne historii zpráv, možnost připojení mobilního telefonu a synchronizaci sms v něm, odeslání sms v jinou dobu, obsahuje seznam kontaktů, ve kterém lze jednoduše volit jednoho či více příjemců zpráv. placená verze navíc za vás rozpozná i znaky, které je nutno opsat pro odeslání sms.
linux – bezpochyby skvělá esmska, která dreamcom v mnohém předčí – oba programy jsou vynikající
qip infium – qip a infium jsou skvělé klienty pro icq. jejich používání sice není úplně košér korespondující s podmínkami provozovatele aol, ale ti pro větší rozšíření své sítě nad těmito alternativami přimhuřují oko. qip je klient rychlý, pěkný, s pohodlným psaním zpráv a ovládáním, bez reklam, lehce přenosný mezi více počítači např. na disku flash, přehledný a s velkým množstvím nastavení. infium pak umožňuje komunikovat i přes jabber účet, mezi které např. patří i protokol gmailu. používáte-li google apps for your domain, můžete fungovat na jabberu na své oblíbené emailové adrese, např. mego [zavináč] hospudka [tečka] net.
linux – qipu je na linuxu nejpodobnější program qutIM, který umí mimo icq mnoho dalších protokolů
total commander – tento program můžete používat zdarma, ale při jeho spouštění se vás snaží otravovat mačkáním čísel. práci bez total commanderu ve windows si již dnes nedokážu představit. plusem je velmi rychlé procházení složek ve dvou oknech, snadné kopírování mezi nimi, množství funkcí a klávesových zkratek. velmi jednoduše přes total commander zprovozníte i ftp, se kterým pracujete běžně tak, jak jste zvyklí s normálními složkami. alternativou k total commanderu může být i český servant salamander, který je úplně zdarma. člověk by řekl, že podobným progamům se startem windows odzvonilo, ale opak je pravdou..
linux – total commander na linuxu dokáže nahradit mnoho souborových správců, jmenujme např. skvělý krusader či sympatický double commander
notepad2 – zapomeňte na klasický notepad windows, nepraktický, plný chyb, nic neumějící program.. je tu notepad2 od švýcarského autora flo. program je bleskurychlý, je šikovný a praktický. doplní nad text nástrojovou lištu se základními funkcemi, jako je kopírování, vložení, otevření souboru, zvětšení textu atd. podporuje funkci najít a nahradit, kterou jistě často oceníte. pro programátory nabízí zvýraznení syntaxe, pro hračičky např. různá nastavení barev. tento prográmek vám otevře i několikamegové soubory.
linux – notepad2 hravě nahradí většina textových editorů v linuxu, např. skvělý gedit
jpeg resampler – nepostradatelný pomocník pro tvorbu webových fotogalerií či úpravu obrázků před jejich posílání emailem. vyberete složku, necháte resamplovat na požadovanou velikost v pixelech či na běžná rozlišení fotoaparátů (1MBP, 5 MBP..). do obrázků vám umožní vložit copyright textový i obrázkový. pro zájemce o tisk fotografií nabízí jejich zaslání do fotolabu fotostar a zárověň ořez kompatibilní s běžnými formáty.
linux – např. gthumb
color cop – nepostradatelá utilitka pro web designéry. kdekoliv na vaší obrazovce vytípne barvu, sdělí vám její rgb kód a také hexadecimální hodnotu. umožňuje rovněž úpravu vlastní barvy, nebo nabídne seznam běžných webových barev.
linux – program gcolor2 je vynikající pomocník, ale color cop je přeci jen o něco vychytanější. v linuxu však programů na podobné bázi existuje nespočet
mp3 gain – skvělý a téměř zázračný program, který normalizuje vaše mp3 soubory bez nutnosti převedení do wavu a zase zpět – činí tak tedy bez ztráty kvality. jistě to znáte – zvolíte náhodný výběr mp3 skladeb, ale každá hraje jinak nahlas, což může být dosti otravné – především v přenosných mp3 přehrávačích nebo stolních přístrojích. mp3 gain řeší váš problém. doporučuje se nechat nastavených 89 db, protože jsou při této hodnotě dosahovány nejlepší výsledky úpravy hlasitosti skladeb.
linux – easyMP3gain – prakticky totožný program s lehce odlišným GUI
nero drive speed – vynikající utilitka, která umí snížit rychlost mechaniky a tím i její hluk. nepostradatelné při přehrávání filmů z cd, především v nočních hodinách, kdy nemůžete otočit volume více doprava 🙂
linux – nevím, film z CD jsem nepřehrával pěkně dlouho.. 🙂
infrarecorder – vynikající vypalovací software. velmi dobře nahrazuje placené ahead nero. nemá sice tolik funkcí a doporučil bych jej spíše nenáročným paličům, ale základy umně zvládá. při mé frekvenci vypalování 1 cd/dvd za měsíc nic jiného ani nepotřebuji.
linux – brasero, K3B – programy na linuxu pro vypalování převyšují (dle mých zkušeností) všechny windowsové
junction link magic – dokonalý nástroj pro ntfs, který ve windows umožní něco podobného, co znají uživatelé linuxu pod pojmem symlink. vytvoříte si prázdný adresář, např. na disku c, dejme tomu C:/mego/hudba a pomocí link magicu do něj symbolicky přesměrujeme třeba adresář, který máte v C:/users/mego/documents/music/poslouchatelné.. 😉 já osobně takto trasuji několik mnou často používaných adresářů. všechny se tváří, jakoby fyzicky existovaly na disku c, i když jsou někde úúúplně jinde.
linux – symlink je základ, v linuxu funguje nativně, např. v souborovém manažeru pro gnome – nautilus – stačí stisknout ctrl+m a máte symlink, který přemístíte kamkoliv chcete
rainlendar – nejlepší rychlý a jednoduchý kalendář pro váš desktop. věnujte pozornost recenzi na interNETové hospůdce.
linux – program rainlendar funguje i pod linuxem
faststone capture – perfektní program pro zachycení zajímavých momentů na vaší obrazovce. pomocí tlačítka printscreen vyfotí celou obrazovku a uloží vše do souboru jpeg na místo v počítači, které si určíte. umožňuje típat také části obrazovky, nebo např. celé dlouhé stránky či dokumenty a jejich následný export do pdf.
linux – např. program shutter nebo nativní podpora v compizu. rychlé, jednoduché, přívětivé.
toť asi drtivá většina mých oblíbených prográmků, které používám dnes a denně. máte vy nějaký oblíbený, který není ve výčtu ? pochlubte se !
edit 13.8.2010: doplněny alternativy pro linux
pokud jste dočetli až sem a prošli všechny linuxové alternativy – máte stále pocit, že linux pro vás není vhodný? 😉
jako alternativu k foobaru doporučuju skvělý přehrávač AIMP. Disponuje všemi vlastnostmi výše zmíněného + opravdu dobře vypadá, má skiny, a dokonce je ke stažení jejich editor. Používám ho už tak čtvrt roku a jsem naprosto spokojený 🙂
http://www.aimp.ru
martine, musím říct, že AIMP2 vypadá vážně skvěle. přehrávač, který po stránce vizuální a jednoduchostí ovládání nemá chybu. startuje rovněž perfektně rychle a jeho spousta nastavení je opravdu výtečná.
setkal jsem se ovšem se dvěma menšími bugy. možná jen to nemám správně nastavené – prvním je nefunkčnost propojení hlasitosti. když nastavím společné ovládání hlasitosti, stejně se zesiluje či ztlumuje pomocí mediálních kláves pouze aimp. druhý bug je nefunkčnost drag & drop. to bych považoval za zásadní chybu, ale naštěstí toto skvěle vyrovnává pravé tlačítko myši a možnosti přehrát, přidat do playlistu atd.
máš po čtvrtročním používání tohoto prográmku nějaký tip pro mě ? říkám, že nejde o zásadní chybky, jinak by už ten přehrávač byl asi dokonalý :good:
Multimediální klávesnici nemám, a když jsem v nastavení aimpu zapl global volume controlling, tak mi to pod winxp málem utrhlo uši, jak to začalo hrát nahlas 🙂 Chvilku budu testovat. K čemu to je vlastně dobré? Drag and drop funguje bez problémů (verze 2.03 beta ze 14.9, už je i novější – třeba je v ní nějaký bug nebo dělají bordel visty (což mi přijde pravděpodobnější :D))
Doporučuju stáhnout plugin na transparenci: http://livixen.blogspot.com/2007/09/plugin-aimp-transparent.html
a balíček dalších skinů: http://livixen.blogspot.com/2007/08/skins-for-aimp-200.html
já teď používám skin greeney: http://aimp.ru/index.php?name=Files&op=view&id=7
a barvu měním v nastavení (interface) podle ladění pozadí plochy, které zrovna mám 🙂
Mohl bys mi napsat odkaz na tu českou verzi? V té co teď používám je jen Slovenština a ještě pochybná. Asi taky upgraduju na tu nejnovější betu. Ten drag and drop je divný, co to přesně dělá nebo nedělá? Já kdekoliv chytnu soubor nebo celou složku, přetáhnu do hlavního okna nebo playlistu a hraje to. Dokonce se zeptá, jestli má nové písničky zařadit na konec, začátek nebo přesnou pozici (lze nastavit napevno a hlášku vypnout) U tebe bych zádrhel hledal nejspíš někde v nastavení bezpečnostní politiky vist. Nemusí se tam někde povolit funkce drag and drop pro neautorizované aplikace?
Aha, tahle globální a globalizační řešení moc nemusím 🙂 S mm klávesnicí to ale může být fajn.
transparence myslím v nové verzi, kterou mám již já, funguje bez pluginu. rovněž jsem si stáhl verzi, která podporuje češtinu. každopádně díky za tipy na dobré odkazy.
možná je to vistama, těžko říci.. např. se nedokážu zbavit vypínání monitoru při koukání na filmy. asi to vypnu.
k čemu je dobré global volume controlling ? nevím, nějak jsem si na to při používání foobaru zvykl 🙂 alespoň pak nemám takový schizofrenní pocit. no a když pustím jiný zdroj zvuku, tak mi to nevzbudí sousedy 😎
martine, normálně si stáhni poslední verzi ze žlutého odkazu a bude ti fungovat čeština a velmi dobrá, myslím. ten aimp je skutečně skvělý prográmek. nahradil u mě plně foobar, který se mi nikdy vzhledově nelíbil. na multimediální klávesnici je skutečně hromadné volume pro celé windows naráz dobrým pomocníkem.
jinak visty nemají nikde zablokovaný grag & drop. tedy alespoň doufám 🙂 systémem to je, protože to právě zkouším pod xp a funguje to 🙂
no a představ si, že pod XPčkama se ta klávesnic chová přesně opačně – zesiluje a zeslabuje hlavní zvuk, tedy nikoliv program 😀
až se mi bude chtít, tak přeinstaluju, zatím si v pohodě vystačím s aj 🙂 No vidíš, jaký skvělý vista hostile program. Další důvod, proč změnit systém 😀 Vůbec bych se nedivil, kdyby tam to nastavení někde v „registrech“ bylo. Já jsem si nastavil global hotkeys Ctrl+Up zesílit, Ctrl+Down zeslabit, Ctrl+Left předchozí skladba, Ctrl+Right další skladba, Ctrl+Ins play, Ctrl+Del stop a jsem naprosto spokojený. Je to fakt super kousek softu a na Winech podle mě nemá konkurenci. Na linuxech mě stejně oslovil jen gnomácký přehrávač Listen. Je intuitivní a moc příjemný na ovládání. Dostalo mě u něj, že si sám hned stáhne album art a text přehrávané skladby, nabídne odkazy na wiki, musicbrainz atd. Vše jde nastavit, jak je u tučňáka zvykem. Narozdíl od monster typu Amarok nezatěžuje systém. To už jsem ale odbočil od tématu programů pro windows 🙂
martine, je docela dobře, že jsi odbočil od tématu programů pro windows.. já totiž s linuxem také trochu experimentuji. klidně bych na něj přešel zcela, ale potřeboval bych rady lidí, kteří mají podobné nároky na kvalitu, chování a vzhled programu, jako já. na AIMPu se skvěle shodneme. jestli vypadá listen podobně, neváhal bych. amarok je skutečně zlváštní program.. velmi rád zatuhává a vyhledávání je v něm prakticky nemožné.. ale slušnou alternativu jsem nenašel.
jinak pokud jsi spokojený s XP, nepřecházej. já bych asi do vist nešel, ale jelikož mi na jaře XP zkolabovaly, chtělo to změnu.
martine, jaký testuješ linux ? já si stáhl live edice mandrivy 2008 a kubuntu 7.10. kubuntu jsem zkoušel nastartovat jen jednou a nedostal jsem se přes přihlašovací obrazovku. příště si asi přečtu návod 🙂 ale ta mandriva nemá skutečně chybu – bohatá na ovladače, se sestřiným notebookem si poradila skvěle – na rozdíl od win xp našla a spustila její zvukovku, wi-fi nastavit byla doslova „dětská slavnost“ :good: mohu vřele doporučit. jistě mandrivou v brně nahradím stávající opensuse. compiz fusion efekty fungují velmi dobře i na stařičkém 750 mhz athlonu s 512 mb ram a 64 mb grafickou kartou.
Jedu hlavně na XP, protože je potřebuju na programy do školy. Není to taková hrůza, jak jsem čekal, ale donutit je, aby se chovaly tak, jak chci je kolikrát dřina (hlavně zavřít bezpečnostní díry, zablokovat původní a správně nastavit soft. firewall dodaný k desce, vyřadit různé ochrany přístupu k procesoru a systémovým souborům, optimalizace různých služeb a procesů spouštěných na pozadí, vyladit si GUI jak potřebuju, a ne jak se to líbí skvělým pánům z Redmontu). Často se bohužel neobejdu bez softu třetích stran a výsledky bývají většinou pochybné. Doporučuju TuneUp Utilities 2007 – přehledné, funkční, nemusím se tak často hrabat v registrech 🙂 Mohl bys mi doporučit něco na virtuální plochy? Chybí mi a co jsem zkoušel, tak byla bída 🙁
Nevýhody: výše zmíněné, nejčastější cíl škodičů, je to placené 🙁
Výhody: ovladače téměř na vše, ohromné množství softu, nepřeberné množství informací na webu, světe div se – stabilita. Zatím mi ještě nespadl systém ani jednou. Lehlo jen občas pár aplikací, a to hlavně po obnovení z hibernace, když jich bylo před uspáním spuštěno hodně s velkými nároky na paměť (Ramka to po zkopírování z disku nedala), nebo když pustím víc OpenGL aplikací najednou a přepínám mezi nimi (Stellarium + GoogleEarth)
Jak se ti je povedlo složit?
Linux: Zkoušel jsem všechny deriváty ubuntu od verze 6.xx. 7.10 mám asi špatně vypálený image, nejde nainstalovat. Live ale jede v pohodě. 7.04 bez problému. Debianí přístup k balíčkům + Synaptic + GetDeb.net = geniální kombinace. Zatím jsem nenarazil na nic lepšího. Občas ale prostě musíš hrábnout do konzole. S pc se dají dělat psí kusy, ale můžeš ho i pořádně dokopat (Třeba si odpálit DVI vstup na LCD, tak jako já. Naštěstí D-Sub funguje a monitor půjde vyreklamovat). Gnome má blíž k Macu než k Win. Kubuntu ještě bohužel není tak dobře odladěné. Jako hlavní systém bych ho zatím nedával (i 7.10), dobrých alternativ s KDE je dost. Live cd mi najelo bez problémů, viděl bych potíž ve vadném image nebo nekompatibilním HW. Xubuntu je super na starší pc x trošku jiný přístup ke GUI v Xfce a je na něj míň softu.
OpenSUSE 10.2 i 10.3 – super, ale subjektivně mi přijde, že v ubuntu mám víc svobody. Ze SUSE na mě dýchá něco z německé nátury 🙂 Doporučuju nejnovější live verzi na CD (vyšlo jako příloha k CHIPu). Na starém pc celeron 500, 400MB RAM, 4GB hdd „kupodivu“ téměř nepoužitelné. Na novém jsem zatím netestoval. Domácí to ale hodil kámošovi na dellácký noťas, na kterém si ten dotyčný zrušil původní XPčka – po reinstalu + ovladače nejela síťovka, a s chameleonem naprostá spokojenost.
LinuxMint: (+) kompatibilní s ubuntu včetně balíčků, pár velmi zajímavých nápadů, zelenou mám rád 🙂
(-) padá (netestoval jsem nejnovější verzi, třeba už je to lepší)
PCLinuxOS: v poslední době velmi tlačená distribuce. (+) Milý, přítulný, líbivý
(-) Měl jsem problémy s rozjetím síťovky, česká lokalizace zatím není oficiální (podzim, možná už vyšla). Oproti ubuntu je v repozitářích k dispozici směšně málo programů, ale ty důležité nechybí.
Mandriva 2007 Live: Ujde, ale něco mi na ní subjektivně vadí. Nevím přesně co. Asi se mi nelíbí standardní motiv vzhledu a menu. Je taková celá nějak slizká… Není problém všechno překopat, ale neměl jsem chuť to dělat.
Slax: Nedám na něj dopustit 🙂 Už jsme se o něm bavili. Jde nainstalovat, ale jeho hlavní síla se projeví při použití jako livecd nebo boot fleška. Používám verzi 6 RC 6, kam jsem si přidal Češtinu, Firefox, Krusader, Ethereal, QtParted a pár dalších maličkostí. Je i novější RC 7, ale zatím nebyl čas ji testovat. Na ostré vydání šestky se čeká jak na smilování boží, ale hlavní vývojář má teď jiné starosti. Bude to bomba 😀
GNU/Linux obecně:
Výhody: v drtivé většině opensource, a tedy legálně zdarma, zatím na domácích desktopech málo rozšířený, takže na něj škodiči dlabou. To se ale časem změní 🙁 Logičtější správa a obsluha pc. Naprosto všechno si můžeš upravit k obrazu svému (pokud to tedy umíš). Čím dál tím víc softu a ovladačů. Vybočuješ z davu 🙂
Nevýhody: vyžaduje jinou filozofii přístupu k obsluze pc (lib, mnt, etc atd.) Sebelepší a intuitivnější GUI jen zlehýnka klouže po povrchu jako tenká slupka a často odhalí temné hlubiny kódu skrývajícího se pod ním. Někoho to může děsit, mně teda jo 🙂
Nutno přistupovat k počítači zodpovědněji, dovolí ti cokoliv.
Relativně málo kvalitního softu a ještě méně ovladačů. Rychle se to ale mění k lepšímu.
Kvalitní informace většinou k nalezení jen v Angličtině. To přestává platit u velkých a rozšířených distribucí, kde je toho spousta k nalezení i na jejich českých stránkách. Ubuntu má například velmi dobré fórum a wiki (http://wiki.ubuntu.cz)
Až dorazím školu, tak pořádně proklepnu nové ubuntu (asi už Hardy Herona) nebo OpenSUSE. Tohle jsou podle mě asi momentálně nejlepší distribuce pro začínající linuxáky k instalaci jako systém na domácím desktopu nebo pro dualboot.
AIMP: už mám tu nejnovější verzi. Funguje skvěle, i čeština. Akorát mně mrzí, že udělali vyšší informační panel a jeho výška nejde nikde nastavit, ani v konfigurácích. V předchozích verzích mi při zobrazování v dolní části obrazovky přesně vyšel přes taskbar a stavový řádek maximalizovaného okna spuštěné aplikace, takže vůbec nerušil a byl skvěle čitelný. Zkoušel jsem zmenšit písmo, ale výška panelu zůstala stejná. Škoda 🙁 Napsal bych jim o tom do fóra, ale bohužel neumím rusky.
martine, jediné použitelné pod windows na virtuální plochy mi přišlo Yod’m 3D, kdysi doporučované na hospůdce – http://www.hospudka.net/1571/yodm-3d-by-mego/. resp. spíše než použitelné, tak efektní. pokud ti nejde o efekty, sáhl bych jinam. ale už si nemohu vzpomenout na ten prográmek, co jsem zkoušel. možná napiš, co znáš a já ti řeknu, je-li to některý z nich. musím říct, že virtuální plochy pod windows nepoužívám, ale v linuxu je miluju. na jedné komunikace, na druhé prohlížení internetu, na další hudební přehrávač atd. pro zábavu skvělé, pro práci ještě lepší..
ad. kubuntu – v brně se mi rozjet povedlo a líbí se mi. ale na opravdu user friendly mandrivu nemá a mít brzy ani nebude.. musím v poslední době říci, že ač se mi nelíbí vzhled aplikací pro gnome, samotné gnome si mě začíná více a více získávat. fakt skvěle odladěné a použitelné, dokonale rychlé.. kde je asi lepší pro začátečníky při přechodu z windows a je více eye candy. nevím, pro co se ještě rozhodnu do budoucna..
jinak koukám, že v linuxu jsi skutečně zběhlý.. tak to má být. jakou hodláš ve světě software nastoupit dráhu ? 😉 někdy musíme hodit řeč i u pivka !
mrzí mě, že tě nezaujala ta mandriva, protože to je skutečný linuxový skvost, odladěné, i na novém „železe“ všechno rozběhne. sestřin notebook s win xp nezvládá nainstalovat zvukovku a ani ovladače pro zvolený os nefungují.. má asus. jenže mandriva – maximální pohodovka 🙂
ad. slax – jo, ten jsem si teďkom stáhl. je to doslova hackerský systém ! 🙂 škoda, že můj stařičký computer nepodporuje (asi) bootování z flash disku..
jen krátké zamyšlení nad dualboot – nepřijde mi to šťastné řešení.. rád bych to pustil a pracoval kdykoliv, jak jsem zvyklý. změnu mám rád, ale sám o tom píšeš – pod windows obrovské množství skvělých aplikací. pod linuxem jich je bohužel zatím ještě máááálo 🙁 takové vlaštovky, jako jsou amarok, nebo k3b, díky za ně..
doufám, že naše diskuse bude pokračovat, i když teď je třeba více se věnovat škole..
Zajímavý článeček. Mými oblíbenými freewarovými programy jsou:
Irfan View – podle nabídky Start dokonce můj nejpoužívanější program. Myslím, že ho nikomu nemusím zdlouhavě popisovat – zkrátka, jednoduchý a rychlý program na prohlížení a základní úpravy obrázků, který používám prakticky od doby jeho počátků.
PSPad – obdoba Petrem popsaného programu Notepad 2 – je to editor s bleskovým spouštěním a obrovským množstvím funkcí pro programátory i tvůrce webových stránek.
GIMP – skvělý bitmapový grafický editor, který začínal jako program pro Linux a teď běží na Linuxu i ve Windows. Je to freewarová alternativa známého a předraženého editoru Adobe Photoshop a pro neprofesionální tvůrce grafiky, jako jsem já, jeho funkce bohatě stačí.
Kromě toho používám rád i některé komerční programy:
Lingea Lexicon 2000 – počítačový anglicko-český a česko anglický slovník, jehož největší výhodou je veliké množství příkladů užití slov a frází.
Zoner Photo Studio 10 Professional – skvělý program pro prohlížení a úpravy fotografií.
Zoner Callisto 5.0 – program na tvorbu vektorové grafiky, v němž je např. vytvořen i celý současný webdesign mé současné stránky a srdíčka ze 3. a 4. dílu mého úspěšného seriálu Obrázek srdce.
Rozumový trenažér – hra, kterou jsem si počátkem roku koupil za 80 Kč v trafice a i přes některé chyby a nelogičnosti si ji rád zahraju každý den, než se vrhnu na překládání. Je to program na procvičení itelektuálních schopností – každý den vám dá jedno krátké cvičení z pěti oblastí – logika, paměť, počty, postřeh a jazyk. Jsou to cvičení, podobná úlohám z IQ testů či známé hlavolamy. Tak tu najdete např. sudoku, pexeso, počítání z hlavy, číselné řady, skládání krychlí, přesmyčky, test rychlosti čtení, osmisměrky – celkem asi 20 různých cvičení, z nichž si každý den zahrajete pět.
vítám tě, tome, na svém blogu.
irfan jsi mi už xkrát doporučoval, dokonce už před lety, ale snad jsem jej ani nezkoušel, nebo se mi kdysi nelíbila jeho grafika, těžko říci. ale dneska už jistě bude na velmi slušné úrovni. já preferuji ve windows progamy od faststone, protože mají přesně to, co od nich očekávám.
mé nároky a požadavky se s příchodem neomezeného internetu dosti změnily. dříve bych asi volil jiné programy pro windows, ovšem internet dnes přebírá řadu funkcí těchto programů. tak např. místo lingea lexicon používám webové slovníky. shodou okolností je dodavatelem řešení také právě společnost lingea.
ve windows jsem se už ale začal poměrně nudit. programy pro něj byly už skutečně vyšperkované a nic jim nechybělo.. ovšem vadilo mi, že ve windows si nic nemohu pořádně nastavit a jsem tak dosti omezen. přešel jsem tedy na linux a věřím, že časem budu moci nabídnout článeček top software pro linux.
právě v linuxu jsem se setkal s gimpem a musím říct, že po chvilce používání mi přijde intuitivnější a přehlednější, než photoshop. navíc je kompletně v češtině.
jinak mé počátky s linuxem (a doznívání fungování na windows) můžeš sledovat na novém http://www.o106.com/.
kdybys měl čas, budu rád za třeba i kratičké recenze těchto programů na novém o106.com.
FOR MARTIN VAVRO (Leden 4th, 2008at 4:31 pm)
Mohl bych prosim vice rozvest toto pro Windows XP?
(hlavně zavřít bezpečnostní díry, zablokovat původní a správně nastavit soft. firewall dodaný k desce, vyřadit různé ochrany přístupu k procesoru a systémovým souborům, optimalizace různých služeb a procesů spouštěných na pozadí, vyladit si GUI jak potřebuju, a ne jak se to líbí skvělým pánům z Redmontu).