Jak zákazník pozná dobrý burčák?
Nejprve se musí podívat na jeho barvu. Ta se samozřejmě liší odrůdu od odrůdy, ale v pořádku jsou jen žluté odstíny. Pokud někdo prodává mok zabarvený do hněda nebo šeda, je to takzvaný řezák. Ten rozhodně nedoporučuji kupovat, není vůbec kvalitní. Zákazník by měl také na místě zkusit, jak burčák chutná. Vyhne se tak nepříjemnému překvapení po otevření lahve doma.
Co červený burčák?
Mezi vinaři je známo, že ten dosáhne vrcholu jen na malou chvíli. Lidé, kteří si potrpí na kvalitu, jej v jinou dobu ani nepijí. Proto si nemyslím, že láhve, které stojí několik dní na slunci ve stánku u silnice, mohou být naplněny kvalitním pitím. A už vůbec ne v případě červeného burčáku.
Takže je lepší se takovým místům vyhýbat?
To záleží na každém nakupujícím. Pokud někomu burčák ze stánku chutná, nebo má na něj takovou chuť, že nedokáže odolat, tak se proti tomu nedá nic namítat. Já ale taková místa nikomu nedoporučuji. A už rozhodně ne v případě, že prodejce neví, z jaké odrůdy je. Nebo nedokáže říct, odkud jsou hrozny.
Vinotéky jsou podle vás lepší?
V každém případě. Ideální je kupovat burčák a také víno v kamenných vinotékách nebo ve sklepích přímo od výrobce. Tam máte totiž záruku kvality i toho, že získáte všechny potřebné informace. Dobrý burčák přímo od vinaře se dá koupit také na různých vinobraních a podobných akcích.
tento článek je částí původního článku na plátku brněnský.deník.cz. autor lucie tůmová, odpovídal zdeněk cihlář.