



s linuxem ubuntu se více méně stále ještě seznamuji. tento článek může sloužit vám pro inspiraci, mně pro urychlení čisté instalace ubuntu. ubuntu na rozdíl od windows si dokážu nastavit k obrazu svému za několik málo minut. instalace aplikací je bleskurychlá a je to skutečná hračka. stačí jen v synapticu dohledat tyto vynikající programy:
mnou odzkoušené a vynikající
exaile – perfektní přehrávač hudby s grafickým ekvalizérem a knihovnou médií
vlc player – multiplatformní přehrávač videa s dvd menu a přednastavenými ekvalizačními zvukovými křivkami
smplayer, gnome mplayer – grafické interface pro mplayer – v případě smplayeru naprosto kompletní
soundconverter – konvertuje všechny formáty zvukových souborů, např. z wavu do flac atd.
sound juicer – jednoduchá a šikovná aplikace pro grabování hudebních disků pro gnome
geany – skvělá rychlejší náhrada za gedit, umí měnit kódování znaků, umí cropnout barvu odkudkoli z plochy
audacity – editor zvukových souborů známý i pod windows
gstreamer – zvukové a video kodeky, sada balíčků a aplikací na to nabalených, bez kterých vaše ubuntu nebude to pravé ořechové
mousepad - editor textu, který automaticky správně zobrazí snad jakékoliv kódování. alternativou je leafpad, ze kterého mousepad vychází. mousepad patří do prostředí xfce
openoffice.org – sada kancelářského software s textovým editorem, tabulkovým procesorem a tvůrcem prezentací
thunderbird – správce pošty pop3, imap, diskusních příspěvků, rss čtečka, nastavení i pošta lze snadno přenést z windows.
firefox – nejlepší webový prolhížeč, multiplatformní
deluge – jednoduchý torrentový stahovač s různými doplňky
epiphany – webový prohlížeč založený na jádře gecko, vhodný jako vedlejší či pro internetové bankovnictví
virtualbox – vytvoření a správa virtuálních pc
pidgin – klient pro jabber, icq a další
esmska – program v javě na posílání sms z internetu
gimp – jedinečný grafický program zdarma
gthumb – prohlížeč obrázků se základními editačními nástroji
gwenview – skvělý prohlížeč obrázků pro KDE. i v gnome je ale pro něj těžké najít konkurenci. (pozor, trochu si nerozumí s gwenrename)
gparted – editor partic pevných disků
dolphin – líbí se vám tento správce souborů pro KDE, ale nechcete KDE přímo používat? moje řeč. ale není problém jej doinstalovat i pod gnome.
k3b – špičkový vypalovací program, který nemá konkurenci ani ve windows
acetoneiso2 – program pro manipulaci s image soubory
krusader – skvělý dvouokenní souborový manažer (aka total commander ve windows, norton commander), kvalitní ftp manažer
kcolorchooser – kapátko pro tvorbu webových stránek. típne barvu odkudkoliv
gshutdown – automaticky vypne nebo restartuje počítač
mnou neozkoušené programy, které se nám však mohou hodit v budoucnu
istanbul desktop session recorder – nahrávání plochy
k9copy – kopíruje dvd z 9 gb na 5 gb verzi
alien – umí rozbalit a instalovat rpm balíčky a jiné
quanta plus – pokročilý editor hmtl a dalších programovacích jazyků
mnou dříve doporučované programy, které již z různých důvodů nepoužívám
fontmatrix – správa a instalace fontů
gnome commander – dvouokenní manažer, alternativa ke krusaderu, dávkové přejmenovávání souborů
amarok – kvalitní přehrávač hudby
gnome-do – pomocí super (win) + mezerník spustí cokoliv – program či složku. zvyknete si na velmi praktické a rychlé spouštění všeho
furius ISO mount – připojování obrazů cd
další tipy
nainstalujte si balík compizconfig-settings-manager pro možnosti nastavení važeho compizu
fusion-icon vám zase umožní znovu obnovit spadlý compiz a další vychytávky
nainstalujte si ubuntu-restricted-extras a získáte spoustu vychytávek pomocí jednoho souboru balíků – fonty písma, zvukové a video kodeky a mnoho dalšího
gnome-art – pro hezčí desktop – stahuje motivy z webu gnome art a nabídne velmi jednoduchou one-click instalaci motivu, ikonek, okrajů oken apod.
chcete-li spouštět aplikace z windows, zkuste wine, wine doors
startupmanager – nastavení grubu a splash
sysinfo – různé zajímavé informace o vašem hardware
envy – pomůže vám vybrat správný ovladač grafické karty
gdesklets – umožní mít na ploše různé hovadinky, jako např. kalendář, hodiny, stav cpu. některé mohou být i docela praktické

hry
kbattleship – klasická hra lodě v novém
stránka je průběžně aktualizována






More Options ...
Categories
Tag Cloud
Blog RSS
Comments RSS

Void « Default
Life
Earth
Wind
Water
Fire
Light 
KDE aplikace jsou lepší, doporučuji je používat
V GNOME nic jako Krusader (tak dobrého) není, Amarok je dokonalý přehrávač a takhle by šlo pokračovat
gnome vs. kde:
je to otázkou vkusu, mně se dříve víc líbilo KDE, po přechodu z windows, ale nyní jsem spíše pro gnome. nezkoušel jsem KDE4, ale to by mohlo být fakt perfektní.
provázané aplikace:
bez některých KDE aplikací se ani v gnome neobejdu. jednoznačně perfektní je krusader a K3B. za k3b je dobrou náhradou v gnome brasero. amarok je vskutku perfektní, ale za něj mi postačí i exaile. s exailem mám ale problémy při přehrávání v novém hardy heronu, tak teď poslouchám přes amarok, ale ještě jsem nerozchodil multimediální klávesy..
Já jsem začal po přechodu na Gnome a pak viděl KDE a bylo jasno
KDE 4 – pozor na přehnaná očekávání, rozhodně to zkus až vyjde 4.1 o prázdninách, jinak by mohl následovat šok.
Každému se líbí něco jiného. Někdo má rád GNOME a někdo zase KDE. Já osobně jsem pro KDE, ale nikomu to vnucovat nehodlám.
s KDE 4 určitě počkám, ale malý test by neuškodil. ale ne naostro. chlapi, s tím KDE jste mě trochu nalomili. jdu se juknout na pár screenů
věřím, že KDE může vypadat opravdu hezky. ale základní modrá KDE3 je opravdu strašná
(osobní názor)
Seznam je dost nevyvazeny-zamereny prevazne na Gnome, skoda.
Ale: treba Quanta Plus nebo k9copy nebo i VirtualBox bych rozhodne neradil pod Gnome, ale pod KDE.
Paklize je po Gnome uveden vynikajici Firefox (jakoze pouziva gtk knihovnu), tak by mel byt pod KDE uveden i skvely prohlizec Opera (pouzivajici qt).
Jako “protivahu” Pidginovi bych uvedl Kopete, ktere na nas mimo jine udajne (jeste jsem nemel tu cest) v KDE4 verzi ma prichystanou perlicku v podobe x-statusu (konecne, skoda, ze to neumi pidgin, ale je to nahlaseno, tak snad se dockame).
Rozhodne by se jeste nemelo zapominat na programy Ktorrent, Avidemux nebo Digikam a treba konzolovy Midnight Commander patri IMHO take k tem nejlepsim.
mego: muj screenshot KDE: http://i29.tinypic.com/nq4mc6.jpg
donny: pěkné kdečko
programy jsem rozdělil trochu nešťastně. neřadím všechny pod gnome, které tam jsou uvedeny. chtěl jsem průřezově vybrat několik velmi kvalitních aplikací pro linux jako inspiraci pro ostatní a pro usnadnění přechodu na linux z woken. každému vyhovuje něco jiného, já si (po relativně krátké době s ubuntu) vybral tyto a jsem s nimi spokojený.
každopádně – toto rozdělení v článku změním, protože je zavádějící.
opeře jsem na chuť nepřišel ani ve windows, kopete je dosti slušný. mám chuť jej okusit místo pidginu. tak uvidíme do budoucna. ktorrent mi přijde po deluge jako druhý nejpřijatelnější bittorent stahovač.
x-status ? jdu googlit
mego: KDEmod z Arch linuxu, samozrejme customizovany pro me oci.
x-status, xstatus, Xtraz status, extended status, blablabla. Takovy ten rozsireny status s vlastnima ikonkama- “work”, “lunch”, “na cigaru”, “ve vane”, “sex”, “Internet” atd. Pouziva ho treba Qip.
Kopete urcite vyzkousej, neni to spatna volba-momentalne pouzivam. Pravidelne po delsim case presedlavam mezi Kopete a Pidginem (at uz zrovna pouzivam KDE nebo Gnome).
U te Opery chapu, kazdy mame na prohlizec jine pozadavky, ty moje splnuje Opera perfektne (na linuxu ji Firefox nesaha imho ani po kotniky), zdaleka tak uz je nesplnuje Firefox, i kdyz ten pouzivam zase v praci-ale na Windows XP (z pluginama, ktere se snazi napodobit funkcnost Opery-vylepseni tabs,speed dial, gesta mysi atd.)